„Zdrowo jem, więcej wiem!”

Uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalewie pod opieką nauczycielek: Eweliny Jareckiej i Anny Sawickiej wraz z rozpoczęciem roku szkolnego przystąpili do  projektu  pt. „Zdrowo jem, więcej wiem!”, który prowadzi Fundacja Banku Ochrony Środowiska pod patronem  Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Duda.
Od lat zwiększa się odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała. Potwierdzają to liczne badania i publikacje, między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2017 roku. Według niego, aż 22% dzieci w Polsce cierpi na nadwagę, otyłość lub niedowagę. W odpowiedzi na tak niepokojące dane Fundacja postawiła na rozwiązania długofalowe i stworzyła ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem!” skierowany do uczniów zerówek i klas I-III szkół podstawowych.
Właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, aby te nawyki od razu były prawidłowe, pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu oraz produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości, a także podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem!” trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy (jesień, zima, wiosna). W naszej szkole klasa 2 zrealizowała już cykl zajęć zaplanowanych w pierwszym etapie- jesień:

  1. Smacznie-zdrowo-kolorowo.
    Zadaniem nauczyciela było przeprowadzenie lekcji o owocach i warzywach, podczas której dzieci nauczyły się rozpoznawać owoce i warzywa (zmysłami: wzroku, dotyku, smaku) zapoznały się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w ich codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja zachęciła dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców.


2. Konkurs- Zagadki warzywno-owocowe.
Zadaniem uczniów było ułożenie krótkich rymowanych zagadek o warzywach i owocach. Wszystkie prace stworzyły Klasową Księgę Zagadek Owocowo-Warzywnych.


3. Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem.
Sport to zdrowie! Bardzo istotne jest by pokazać dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki wpływ ma ruch i ćwiczenia na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka. Regularne uprawianie sportu kształtuje gibkość i skoczność, i ogólną wytrzymałość, a także przyczynia się do utrzymania właściwej pozycji ciała. Dzięki ćwiczeniom dzieci nauczyły się jak działa ich własne ciało.Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uświadomienia dzieciom, jak ważna jest aktywność fizyczna do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

4. Order Miłośnika Sportu.
Zadanie konkursowe było pracą twórczą dzieci. Order Miłośnika Sportu to forma nagrody, o której marzy każde dziecko. Prace wykonane były na jednorazowych, papierowych talerzykach dowolną techniką z wybranych materiałów.

Uczniowie klasy drugiej z niecierpliwością oczekują kolejnego etapu projektu .

Ewelina Jarecka

Anna Sawicka