Pancake Day

Angielskim odpowiednikiem Tłustego Czwartku jest wtorkowy Dzień Naleśnika (Pancake Day, Shrove Tuesday), obchodzony w przeddzień Środy Popielcowej (Ash Wednesday), rozpoczynającej czterdziestodniowy Wielki Post (Lent). 

Tego dnia na ulicach wielu miast organizowane są 'biegi z patelniami’ (pancake race). Wieść niesie, że zwyczaj ten zapoczątkowała 600 lat temu pewna pobożna dama z miasta Olney.  Nie chcąc spóźnić się do spowiedzi,  w pośpiechu wyszła z domu i pobiegła do kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Od 1445 roku w Olney odbywają się wyścigi, w których mogą brać udział wyłącznie pełnoletnie kobiety.

W innych miastach z naleśnikami biegają dosłownie wszyscy, wliczając rodzinę królewską, parlamentarzystów i kościelnych dostojników, dzieci i staruszków.  Aby zwyciężyć w 'biegu z patelnią’ trzeba wykazać się precyzją w podrzucaniu naleśników oraz umiejętnościami sprinterskimi.  Uliczne biegi zwykle zamieniają się w trwający wiele godzin festiwal radości. Anglicy po prostu świetnie się bawią.

*

Przepisy

W tym roku Tłusty Wtorek  przypada 25 lutego . W naszej szkole odbędą się liczne konkursy , serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału .

1.Konkurs na najsmaczniejszego naleśnika.

2.Konkurs – Mistrz w podrzucaniu naleśników .

3.Konkurs plastyczny – Pancake Day ( forma i technika dowolna ). Prace plastyczne przynosimy do 24 lutego .

4.Wyścigi z naleśnikiem.

W tym dniu przebieramy się za kucharzy i kucharki  , przynosimy patelnie.