18 MARCA – Europejski Dzień Mózgu

 Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.

Zdrowy i sprawnie funkcjonujący mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie, jakość naszego życia. Zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu dotyczą całego organizmu. Mogą doprowadzać do ograniczeń z powodu niepełnosprawności lub nawet do śmierci. Do najczęściej spotykanych chorób mózgu zalicza się: choroby neurodegeneracyjne takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona oraz bóle głowy, bezsenność, choroby naczyń mózgowych (udary, tętniaki), stwardnienie rozsiane , zaburzenia lękowe, nastroju (depresja), zaburzenia psychotyczne w tym schizofrenia, uzależnienia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, urazy, nowotwory i inne.

Jak zatem zadbać o zdrowie naszego mózgu?

Dbanie o mózg zaczyna się już w życiu płodowym kiedy to zdrowie przyszłej mamy, to jak się odżywia, jaki prowadzi tryb życia ma znaczenie dla zdrowia mózgu dziecka. W życiu codziennym należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne takie jak: pomiar cukru we krwi, poziomu cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała.

Jeśli już chorujemy na: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, choroby serca stosujmy się do zaleceń lekarza. Długotrwałe zmęczenie, stres, brak ruchu, odpoczynku, nieodpowiednio zbilansowana dieta źle wpływa na nasz mózg zaburzając funkcjonowanie komórek nerwowych.

Co robić by cieszyć się jak najdłużej zdrowym, sprawnym mózgiem?

Prowadź zdrowy styl życia-racjonalnie się odżywiaj jedz tzw. dobre tłuszcze pochodzące z orzechów, ryb – mózg potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3 i omega6 jak również vitamin z gr B, magnezu, lecytyny. Śmieciowe przetworzone jedzenie bogate w węglowodany proste zaburza funkcjonowanie komórek nerwowych w mózgu). Zrezygnuj z używek, alkoholu ( używki prowadzą do degeneracji komórek mózgowych). Gimnastykuj swój mózg poprzez wysiłek intelektualny ( rozwijaj hobby, pasje ) co służy naszym komórkom mózgowym. Dbaj o regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, wypoczynku, higienę psychiczną – dobre relacje z bliskimi co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre w/w choroby lub zmniejszy bądź spowolni uciążliwe objawy choroby.

Magdalena Gruszczyńska