Wycieczka klasy 7 i 8 do wrotkarni w Bydgoszczy

W dniu 15 września 2021 roku młodzież naszej szkoły,  czyli klasa 7 oraz klasa 8 wraz z wychowawcami pojechała do Wrotkarni Roller – Park, w Bydgoszczy.  Imprezę zorganizowały wychowawczynie: p. Dorota Boruch oraz z p. Jolantą Bednarczuk. Zabawa była przewspaniała. Przy dźwiękach muzyki, każdy mógł doskonalić jazdę na wrotkach, nawet Ci, którzy pierwszy raz założyli wrotki na nogi. Opieka instruktorów oraz odpowiedni sprzęt (ochraniacze na kolana, nadgarstki i kask) przekonała tych nie wierzących w siebie uczniów aby spróbować, przemóc ten nietypowy lęk przed jazdą. Natomiast dla tych odważniejszych śmiałków były konkursy sprawnościowe, które przygotowali dla nas instruktorzy. Czas przeleciał w tempie tak szalonym, że nie wiadomo  kiedy… już był koniec zabawy.

Po szalonej jeździe na wrotkach udaliśmy się do „Doliny Śmierci”, miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939. „Dolina Śmierci” jest największą mogiłą zbiorową na terenie Bydgoszczy, a zarazem stanowi najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta. Spacer po „Dolinie Śmierci” rozpoczęliśmy, rzecz jasna, od głównej bramy. Tutaj minutą ciszy oddaliśmy hołd zamordowanym. Następnie spacerkiem  naszym oczom ukazał się pierwszy z dwunastu krzyży na „Drodze Krzyżowej – Golgocie XX Wieku”. Na każdym z krzyży znajdują się dodatkowe małe krzyże, w których umieszczono obrazy prezentujące kolejne stacje drogi krzyżowej. Po minięciu kilku stacji pośród drzew ukazały się rzędy betonowych nagrobków.

Ta wycieczka skłoniła uczniów do głębokiej refleksji, przybliżyła „tamte czasy” ukazując jak wiele cierpienia i bólu przysporzyła walka o Polskę – Wolną Polskę !!!

            Warto poświęcić czas na zabawę, ale również na lekcję historii.