EUROPEAN DAY OF LANGUAGES 2021

27 września w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.

Europejski Dzień Języków Obcych został ustanowiony w 2001 roku, w trakcie konferencji inauguracyjnej Europejskiego Roku Języków Obcych.

Europejski Dzień Języków ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.

W tym dniu uczniowie klasy VI, VII i VIII wzięli udział w terenowej grze szkolnej. Zadanie polegało na uzyskaniu odpowiedzi na 20 pytań. Wszystkie pytania były w języku angielskim. Dotyczyły flagi Unii Europejskiej, tradycyjnych potraw narodowych, znajomości słów w języku niemieckim. Uczniowie musieli udać się do gabinetu Pana dyrektora i wicedyrektora, aby dowiedzieć się jaki jest ulubiony europejski kraj Pana dyrektora i ulubiony piosenkarz / muzyk Pana wicedyrektora. Z łatwością uzyskali informację jaki napis znajduje się na kubku Pani Boruch. To tylko niektóre z dwudziestu pytań – zadań. Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z grą.

Ponadto w uroczystość zaangażowani zostali również najmłodsi uczniowie naszej szkoły: przedszkolaki z grupy Misie oraz dzieci z zerówki z grupy Biedronki. Ich zadanie polegało na wybraniu sobie dowolnej flagi europejskiej i pokolorowaniu jej według wzoru, a niekiedy według własnej twórczej wizji. Podczas wykonywania prac plastycznych mieli również okazję posłuchać piosenki z jednej z ich ulubionych bajek pt.„Kraina lodu”, która została nagrana aż w 29 językach.

Uczniowie naszej szkoły mogli się również przekonać, że „English is everywhere” i wziąć udział w konkursie, którego celem było odnalezienie w swoim najbliższym otoczeniu jak największej ilości angielskich słów i wyrażeń. Mogły to być takie, które pojawiają się np. na opakowaniach produktów spożywczych, kosmetykach, w kolorowych czasopismach lub ubraniach. Następnie należało je sfotografować, wyciąć lub po prostu w oryginalnym kształcie wkleić w ciekawy sposób na duży arkusz brystolu i przetłumaczyć na język polski. W taki oto sposób zostały wykonane niezwykle pomysłowe słowniki obrazkowe. Zwycięskie prace zostały nagrodzone, a oto ich autorzy: I miejsce Sonia Sztuba kl. VII, II miejsce Wiktor Grzenkowicz kl. VII, III miejsce Filip Zdralek kl. VI oraz osoby wyróżnione: Kacper Berka kl. VII i Patrycja Berka kl. IV.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom za ten wyjątkowy dzień.

                                                                        Nauczyciele języka angielskiego:

                                                                        Justyna Nitka, Magdalena Wietchy