„Każdy z nas inny jest, rzecz wiadoma, ale szanować trzeba każdego… Niepełnosprawny, chory czy zdrowy, ładny czy brzydki – no i cóż z tego? i to nazywa się TOLERANCJA.” Od tych właśnie słów rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
W ramach projektu „Każdy inny-wszyscy równi” uczniowie klas I-VIII wzięli udział w zajęciach poświęconych osobom niepełnosprawnym. Obejrzeli ciekawą prezentację, w której został ukazany świat, z jakim na co dzień zmagają się osoby z różnego rodzaju trudnościami czy zaburzeniami. Dowiedzieli się np. jak pomóc komuś, kto ma problemy ze słuchem, ze sprawnością ruchową, czy ze wzrokiem. Mogli się także przekonać jak ważną rolę dla osoby niewidomej odgrywa pies przewodnik i w jaki sposób jest do tego szkolony. Po jej obejrzeniu, uczniowie podzieleni na grupy, wcielili się na chwilę, uczestnicząc w przygotowanych przez nauczycieli wspomagających zadaniach, w role osoby niewidomej, niesłyszącej i niepełnosprawnej ruchowo. Zapinali min. guziki ręką niedominującą, próbowali zrozumieć co kolega/koleżanka chce im powiedzieć kiedy mieli zasłonięte słuchawkami uszy, czy rozpoznawali konkretne przedmioty za pomocą zmysłu dotyku. Dla niektórych było to ciekawe, ale czasem i trudne doświadczenie.
Tego dnia, odwiedzili nas goście z Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących z Poznania wraz z opiekunami, którzy ramach wspólnej zabawy i integracji z naszymi uczniami pod okiem pani Lidii Zielińskiej i pani Karoliny Mrówczyńskiej- Król, upiekli świąteczne pierniki. Była to okazja do tego, aby uczniowie i nauczyciele mogli rozwinąć swoje umiejętności kulinarne, manualne oraz zmysł artystyczny. Na koniec wręczono zaproszonym drobne upominki w postaci własnoręcznie zrobionych ozdób świątecznych, które uczniowie klasy V i VI wykonali w ramach zajęć z techniki.
Ogłoszono także wyniki konkursu na plakat „Każdy inny-wszyscy równi”, w którym jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych, a są to: Kamil Drela kl. V – I m-ce, Agata Wysocka kl. III – II-m –ce , Pola Nadachewicz kl. VIII – III m-ce, Róża Kuźniak kl. VIII, Tymoteusz Piecuch kl. III oraz Wojciech Kinowski kl. VI.
Świętowanie w szkole Dnia Osób Niepełnosprawnych to uczenie tolerancji na inność, sposób nawiązywania dobrych relacji w środowisku społecznym oraz stwarzanie atmosfery akceptacji i zrozumienia.
Dziękujemy zaangażowanym bezpośrednio uczniom i nauczycielom za wysiłek i trud włożony w zorganizowanie uroczystości, pani Magdalenie Witka za upieczenie pysznej drożdżówki, którą mogliśmy poczęstować gości oraz Radzie Rodziców za współfinansowanie.
Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie uczniów
Kamila Szczepaniak, Katarzyna Świtniewska, Magdalena Wietchy i Lidia Zielińska