Wydział Edukacji Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Szubinie informuje, że od 3 marca 2025 roku rozpoczyna się rekrutacja do klasy pierwszej w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Szubin na rok szkolny 2025/2026.
Zasady rekrutacji do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalewie w roku szkolnym 2025/2026
Podstawa prawna:
1) Art. 154 ust 1 pkt 1 w związku z art. 29 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (tj.
Dz. U. z 2021r. poz. 1082, z 2022r. poz. 655, 1079, 1116, 1383, 1700, 1730, 2089).
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. 2022, poz. 2431).
3) Uchwała nr XXXXI/371/17 Rady Miejskiej w Szubinie z dnia 30 marca 2017r. w sprawie ustalenia zasad i kryteriów wraz z liczbą punktów postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Szubin podczas postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów spoza obwodu szkoły dla klas pierwszych szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Szubin.
4) Uchwała nr VIII/68/19 Rady Miejskiej w Szubinie z dnia 7 maja 2019r. w sprawie planu sieci szkół podstawowych.
5) Statut Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalewie.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:
1) Szkole – należy przez to rozumieć: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalewie.
2) Dyrektorze – należy przez to rozumieć: dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalewie.
3) Rodzicach – należy przez to rozumieć również opiekunów prawnych.
I Obowiązek szkolny
- Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia (art. 35 ust. 2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021r. poz. 1082)).
- W roku szkolnym 2025/2026 obowiązkiem szkolnym objęte jest dziecko, które w roku 2025 kończy 7 lat i było objęte wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym 2024/2025.
- Na wniosek rodzica/prawnego opiekuna naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym 2025 kończy 6 lat, jeżeli:
a) korzystało z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej,
b) posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną poradnie psychologiczno-pedagogiczną.
4. Wymogu, o którym mowa w pkt. 2 nie stosuje się wobec dziecka, objętego decyzją dyrektora o odroczeniu obowiązku szkolnego na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Szubin na rok szkolny 2025/2026 prowadzona będzie w sposób tradycyjny (składanie wniosków i dokumentacji w wersji papierowej).
II. Zasady rekrutacji
- Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w jej obwodzie, na podstawie zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów.
- Dziecko zamieszkałe poza obwodem szkoły może zostać przyjęte do klasy pierwszej w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego na wniosek rodziców/prawnych opiekunów oraz nie spowoduje to zwiększenia ilości oddziałów.
- Decyzję o przyjęciu ucznia do szkoły podejmuje Dyrektor Szkoły.
- Jeżeli przyjęcie ucznia, o którym mowa w ust. 2, wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy szkoły powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.
- W przypadku, gdy liczba wniosków rodziców/prawnych opiekunów o przyjęcie do szkoły dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje szkoła, dzieci przyjmuje się z uwzględnieniem kryteriów określonych uchwałą.
1) W szkole obowiązek szkolny spełnia rodzeństwo dziecka - 15 pkt,
2) Miejsce pracy przynajmniej jednego z rodziców/prawnych opiekunów znajduje się w pobliżu szkoły - 10 pkt,
3) W obwodzie szkoły zamieszkują krewni kandydata (babcia, dziadek) wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki - 5 pkt.
Dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów 2-3:
- oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna, że jego miejsce pracy znajduje się w pobliżu szkoły,
- oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna, że w obwodzie szkoły zamieszkują krewni kandydata wspierający rodziców/prawnych opiekunów w zapewnieniu należytej opieki.
6. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się także do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczniów niepełnosprawnych.
III. Zapisy
- Do dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły, w obwodzie której ono mieszka, zobowiązani są rodzice/prawni opiekunowie.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na pobraniu ze strony internetowej lub sekretariatu szkoły formularza zgłoszenia do klasy I, wypełnieniu i podpisaniu, a następnie złożeniu formularza w sekretariacie szkoły.
IV. Terminy rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Szubin w roku szkolnym 2025/2026
- Na rok szkolny 2025/2026 terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego określa dyrektor szkoły w uzgodnieniu z burmistrzem.
- Przyjmuje się terminarz rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej:
ZARZĄDZENIE NR 0050.1.5.2025 BURMISTRZA SZUBINA
z dnia 15 stycznia 2025 r.
w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Szubin na rok szkolny 2025/2026.
Na podstawie art. 154 ust 1 pkt 1 w związku z art. 29 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854, 1562, 1635) zarządza się, co następuje:
§ 1. Określa się terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego, w tym terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Szubin na rok szkolny 2025/2026:
03.03.2025 r. - 31.03.2025 r.
zgłaszanie przez rodziców/opiekunów prawnych dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły do klasy pierwszej, które objęte były wychowaniem przedszkolnym oraz składanie wniosków o przyjęcie kandydatów do klasy pierwszej zamieszkałych poza obwodem szkoły
14.04.2025 r.
publikacja list zakwalifikowanych
14.04.2025 r. - 24.04.2025 r.
potwierdzanie woli
28.04.2025 r.
publikacja list przyjętych
29.04.2025 r. - 30.05.2025 r.
rekrutacja uzupełniająca
§ 2. Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorom szkół podstawowych oraz Dyrektorowi Wydziału Edukacji Sportu i Rekreacji.
§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski
Rodzice składają formularz zgłoszeniowy, potwierdzony własnoręcznymi podpisami. Składają deklarację w sprawie uczestnictwa dziecka w zajęciach dodatkowych z religii lub etyki oraz klauzulę Rodo.
3. Szczegółowy terminarz zapisów dyrektor szkoły ogłasza na szkolnych tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły.
4. W przypadku nie przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły do klasy I, rodzice zostają powiadomieni pisemnie niezwłocznie po zakończeniu rekrutacji.
V. Dokumenty
Formularz zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej zawiera:
1) imiona, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL kandydata, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
2) imiona i nazwiska rodziców kandydata;
3) adres miejsca zamieszkania rodziców kandydata i kandydata;
4) adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców kandydata – o ile je posiadają.
Wzór formularza zgłoszenia dostępny jest na stronie internetowej szkoły oraz w sekretariacie.
W niosek o przyjęcie dziecka do klasy I spoza obwodu szkoły na wolne miejsca zawiera:
1) imiona, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL kandydata, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
2) imiona i nazwiska rodziców kandydata;
3) adres miejsca zamieszkania rodziców i kandydata;
4) adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców kandydata;
Do zgłoszenia lub wniosku dołącza się zaświadczenie, że dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Dotyczy dzieci, które nie uczęszczają do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Kowalewie.
Do wniosku dołącza się:
1) Oświadczenia potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów określonych przez dyrektora szkoły.
2) Klauzulę Rodo.
Dokumenty składane są w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej, za składanie fałszywych zeznań rodzic jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach lub może zwrócić się do burmistrza o potwierdzenie tych okoliczności. Burmistrz potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.
Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu. w którym uczeń uczęszcza do szkoły.
Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez okres roku.
W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w szkole odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
VI. Postępowanie rekrutacyjne
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
- Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
1) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego oraz podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
2) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
3) sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska uszeregowane w kolejności alfabetycznej.
Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły, zawierającą imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o liczbie wolnych miejsc.
Listy, o których mowa w pkt. 4 i 5, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły.
Dzień podania do publicznej wiadomości listy, o której mowa w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem rekrutacyjnej.
VII. Podział klasy na oddziały
W przypadku większej liczby przyjętych uczniów do klasy pierwszej (powyżej 25), w sprawie przydziału dzieci do określonych oddziałów decyzję podejmuje Dyrektor Szkoły.
Uczniów do poszczególnych zespołów klasowych przydziela Szkolna Komisja Rekrutacyjna, biorąc pod uwagę w szczególności:
1) miejscowość, z której uczniowie będą dojeżdżać do szkoły,
2) aspekt przebywania dzieci w jednej grupie sześciolatków,
3) proporcjonalny udział dziewcząt i chłopców w oddziale.
Dyrektor szkoły przekazuje listy uczniów wychowawcom klas I.
VIII. Tryb odwoławczy
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy uczniów przyjętych i uczniów nieprzyjętych do klasy I szkoły podstawowej, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 7 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem.
- Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły pisemne odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.